Rodzaje portfeli kryptowalut

Wiele osób myśli, że portfele walut cyfrowych to jedynie program, który uruchamia się na komputerze, telefonie czy tablecie. Jest to jedna z możliwości, jednak nie jest to metoda przechowywania kryptowalut. Te portfele służą do wydawania, a nie do bezpiecznego przechowywania. Chociaż portfele jak np. Bitcoin-Qt czy Litecoin-Qt można / trzeba zaszyfrować, nadal nie jest to bezpieczna metoda przechowywania oszczędności w kryptowalucie.

Bezpiecznym sposobem na przechowywanie jest cold storage, czyli fizyczny nośnik, który zawiera adres publiczny i zaszyfrowany klucz prywatny BTC, bez możliwości bezpośredniego podłączenia do Internetu. Na metodę składają się:

  • zaszyfrowany pendrive z kluczami prywatnymi i adresami kryptowaluty – nazywany również portfelem offline
  • papierowy portfel – pamiętaj, żeby go zalaminować!
  • moneta fizyczna z zakrytym pieczęcią kluczem prywatnym
  • inne rodzaje portfeli, np. metalowe, drewniane czy plastikowe
  • portfele hardware – nadal w fazie prototypów

Aby zrozumieć cold storage na przykładzie Litecoin, spójrz na obrazek poniżej. Jest to portfel jednego z redditowiczów. Jedynym zastrzeżeniem do tego portfela może być wydrukowanie klucza prywatnego i adresu LTC po tej samej stronie nośnika.

Do cold storage należą też tzw. brainwallets, jednak są one bardzo niebezpieczne. Tworzy się je przez utworzenie klucza prywatnego z podanego przez człowieka hasła, więc utworzenie silnego portfela tego typu jest bardzo trudne, ponieważ łatwo jest złamać hasło i odzyskać klucz prywatny, by ukraść zawartość adresu.