Ostatnio wzrosło zainteresowanie otwartymi mapami, więc warto, albo trzeba, powiedzieć o aplikacji (głównie) do nawigacji na system Android.
OsmAnd jest niesamowicie rozbudowana i trudno mi z pamięci wymienić wszystkie jej funkcje, ale do najważniejszych należą:
- nawigacja z podziałem na samochód, rower, spacer (ostrzeżenia o fotoradarach, przekroczeniu prędkości)
- nagrywanie śladu GPS (+ jego analiza)
- zaznaczanie na mapie ulubionych miejsc (z podziałem na kategorie)
- zapisywanie map offline
- wyszukiwanie punktu po adresie lub nazwie
- edycja OSM i zgłaszanie błędów w trybie offline
- bardzo rozbudowane funkcje nawigacyjne, mam tu na myśli… jest ich tyle, że po ponad roku użytkowania nadal odkrywam nowe
OsmAnd jest aplikacją w 100% otwartoźródłową na licencji GPLv3, ale jak to bywa w projektach OS (opensource) musi przynosić jakieś zyski, dlatego autor w Google Play wystawił ją nie raz a kilka razy. Wersja darmowa w GP jest uboga, posiada limit pobranych map, kategorii, mniej funkcjonalności z poziomu UI, i nawet limit na aktualizacje map. Druga wersja to płatna OsmAnd+, ale jest też trzecia opcja, żeby bez kombinowania zdobyć wersję plus za darmo.
Po pierwsze, należy pobrać F-Droid (alternatywa dla Google Play), którą trzeba pobrać ręcznie i zainstalować plik .apk.
F-Droid działa jak linuxowe repozytorium paczek, developerzy aktualizują za nas paczki, serwer je buduje i są gotowe do instalacji/aktualizacji. Wystarczy otworzyć F-Droida, który jest bardzo prosty w obsłudze i można wybierać w aplikacjach do pobrania. Wszystkie aplikacje są darmowe do pobrania i użytkowania. Co więcej, wszystkie są otwartoźródłowe, a to ważne, jeśli troszczysz się o swoje bezpieczeństwo i prywatność.
W F-Droid najważniejsze jest bycie otwartym i wolnym, dlatego każdą aplikację z repozytorium można pobrać bez instalacji klienta (pamiętaj, że wtedy nie zaktualizujesz aplikacji), więc i OsmAnd~ można pobrać bezpośrednio. Aplikacja nie ma żadnych limitów, ani na aktualizacje map, ani na funkcjonalność, posiada wbudowane wszystkie pluginy, jest możliwość pobierania informacji o POI z Wikipedii, dzięki czemu na wyjazdy geo-caching czy zwiedzanie można się udać bez przewodnika.
Zachęcam do używania otwartego oprogramowania jak F-Droid i OSM, bo dzięki temu wolne, darmowe projekty mogą stać się jeszcze lepsze. Teraz możesz jeszcze wybrać Firefoxa czy OsmAnda, bo za kilka lat możesz nie mieć już takiej możliwości.