[pl] Learn IT online – zestaw kursów do nauki informatyki

[pl] Gynvael Coldwind prowadzi swoje kursy na YT. RE, debugging, Asm, programowanie OO widziane z niska. Czekam na OpenGL.

[pl] javastart.pl Kurs Javy, wstęp do programowania w Javie na Android i co nieco JEE. Autor ma dobre nawyki pisania w OO.

[pl] C++ bez cholesterolu, książka online.

[pl] opcode.eu.org  Programowanie w C++ na platformie Linux. To już nie książka ucząca, jak pisać w C++, tylko jak programować Linuxa. Same udokumentowane przykłady.

[pl] I jeszcze raz C++ od zera do gier kodera. Nie zapomnij dodać bloga do zakładek.

[pl] VirtualStudy – kursy online nastawione pod kątem oprogramowania platformy MS Windows, publikacje on-line w Silverlight; termin publikacji można połączyć ze swoim kalendarzem na koncie Google. Jest możliwość odsłuchania po polsku i angielsku.

[pl] cs.uni-paderborn.de Teoria i praktyka zabezpieczania systemów komputerowych – kryptografia, algorytmy symetryczne i niesymetryczne, hashe, ciągi pseudolosowe, podpisy cyfrowe, uwierzytelnianie, protokoły kryptograficzne, kryptoanaliza.

 

[eng] freecode.com Wstęp do SQLite3, przykłady, opisy, rezultaty poleceń. Krótki wstęp do SQLite3 w postaci artykułu, dla początkujących. Tworzenie bazy danych, tabel, insertowanie, back-up triggery, podstawowe zapytania INSERT, UPDATE, DELETE, operowanie na systemie bazy danych, czyli funkcje wbudowane

[eng] git-scm.com Oficjalna dokumentacja GITa w postaci przypominającej książkę, dostępna za darmo, wciąż poszerzana.

[eng] pcottle.github.com To jeszcze tylko naucz się obsługiwać gałęzie GITa. Interaktywne w przeglądarce, jednak UI nie jest zbyt przyjazny, strona dla bardziej zaawansowanych.

[eng] Ponownie GIT, zbiór pytań ze stackoverflow.com.

[eng] showmedo.com Na tej stronie znajdziecie poradniki jak coś zrobić w C++, JS, Python, C, Perl, Ruby, assembly oraz frameworki w wymienionych językach.

[eng] java2s.com Największy zbiór kompilowalnych kodów źródłowych Javy jakie spotkałem. Java, JPA, JEE, EJB, Swing, Spring, JFS, JSP… Nie tylko Java, znajdziecie tutaj też C, Pythona, C++, JS, PHP, Ruby, Oracle SQL…

[eng] CodeCademy podstawy web, JS, Ruby, Pythona  oraz co bardzo ciekawe, bo nigdzie indziej tego nie spotkałem, nauka obsługi API Facebooka, YT i Twittera. Wszystko w interaktywnej postaci w przeglądarce.

[eng] lazyfoo.net OpenGL i SDL w C++. Dobre na początek nauki programowania gier i grafik.

[eng] highered.mcgraw-hill.com Nauka o sieciach, standardy, organizacje, techniki, metody łączenia; 32 rozdziały, każdy z nich można zakończyć testem wiedzy. Testy można zrobić też bez czytania tematów. Sprawdź się przed przeczytaniem i po.

[eng] WiBiT Kursy programowania przedstawione w bardzo oryginalny sposób, bo większość w postaci jakby… audycji radiowych(?). C++ Java, O-C, OOP. Strona oferuje również ebooki oraz aplikacje na iOS i Andoid.

[eng] classroom.tv Spośród 20 kursów Computer Science musisz znaleźć coś dla siebie, choćby taki kurs Pythona od Googla. Metodologie programowania, paradygmaty, systemy

[eng] channel9.msdn.com Sponsorowana przez MS strona z kursami na platformy wspierane przez Windows.

[eng] edX  kilka uniwersytetów zrzuciło się na ten projekt, powstało wiele ciekawych kursów dla studentów i pasjonatów. SaaS, AI, struktury, obliczenia kwantowe…

[eng] Gigantyczna ilość kursów od MIT, podział na undergraduate i graduate. Szukasz czegoś szczegółowego lub ogólnego? Tutaj znajdziesz.

[eng] Portal uniwersytetu New Bostom. AJAX, C#, C++, PHP, Python, Ruby, SQL, 3D Max, no i gry ;) Na stronie są filmy. Jak wskazuje URL są to tutoriale, nie kursy.

[eng] khanacademy. Podstawy chyba do każdego działu nauki i użyteczności komputerów.

[eng] udacity  Wydział informatyczny otwiera się na sieć. Kursy informatyczne na poziomie studiów. Kilkanaście kierunków, ciekawe rozmowy, dużo nieksiążkowych uwag na omawiane tematy.

[eng] Code School nauka programowania, składania kodu w całość; przeznaczone do nauki technologii webowych. Niektóre płatne, niektóre darmowe.

[eng] learncpp.com Naucz się w końcu C++. Książka nastawiona na bibliotekę standardową, ciągle aktualizowana, opisany jest też standard C++11

[eng] zetcode.com Programowanie GUI i małych gierek. Qt, wxWidgets, GTK, Tcl. C++, Ruby, Python, JS, Java, VB, Mono C# i dużo innych. Tę stronę polecam osobiście, zaczynałem od niej z Qt.

[eng] Kursy of CERTu, bezpieczne programowanie w C++, OOP w Perlu i Javie wg zaleceń Oracle (darmowe!!).

[eng] Algorytmy i struktury danych. Bez tego nie wyruszaj w drogę. Nieprzyjemny UI, jednak są tu poruszane bardzo ważne tematy; nie dowiesz się o tym na uczelni.

[eng] algorist.com Algorytmika jeszcze raz, w postaci książki z zadaniami, podręczniki, projekty (design) algorytmów.

[eng] Virtual Academy oficjalny kanał do nauki zarządzania pakietami produkcji MS. Kursy mają swoje rankingi, sugerujące, by uczyć się więcej i pilniej, aby prześcignąć rywali ;)

[eng] coursera kilkadziesiąt kursów z wielu dziedzin. Strona, na której możesz zdobyć certyfikat ukończenia kursu danej uczelni.

[eng] education.10gen.com MongoDB w Javie i Pythonie.

[eng] The art of Unix programming. Książka dostępna on-line.

[eng] genetic-programming.com Gdyby ktoś nie miał, co robić w wolnym czasie, to tutaj jest sporo do czytania o programowaniu genetycznym. Sporo artykułów z tej strony musiałem przerobić do egzaminu…

[eng] sorting-algorithms.com Algorytmy sortowania przedstawione w interaktywnej wersji. Podane są ich opisy oraz kody źródłowe. Zaciekawieni znajdą też linki do książek, z których pochodzą informacje o algorytmie.

[eng] csupomona.edu Najlepszy tutorial prologa jaki spotkałem do tej pory. Podejście bardziej naukowe niż praktyczne, co nie każdemu może się podobać. [zamiennik]

[eng] informatics.susx.ac.uk Przetwarzanie języka naturalnego w Prologu. Napisz sobie bota, który słucha Cię lepiej niż Twój kot. A tutaj drugi bardzo podobny kurs.

Węgrzy postanowili zatańczyć algorytmy sortowania. Miłe dla oka, ale po chwili się nudzi. Ważne, żeby zrozumieć ogólną ideę algorytmu.

[eng] sparxsystems.com.au  Kurs UML, sam uczyłem się z tej strony. Nie tylko diagramy klas, ale także aktywności, komunikacji, stanu i kilka innych. Właściwie to wszystkie inne.

[eng] arduino.cc Oficjalny poradnik programowania w Arduino, przykłady, biblioteki, dokumentacje… do wszystkiego czego potrzebujesz by zaprogramować swoją zabawkę. Jeśli nie wiesz, co można zaprogramować, setki pomysłów znajdziesz tutaj.

[eng] 3dbuzz.com Dużo rozbudowanych, rozgałęziających się tematów z wielu działów informatyki, 3D max, Alter Effects, XNA, Android, Game Dev., xCode, zBrush, MySQL, Blender. Przejrzyj też zakładki na górze. Nauka na żywo, filmy i warsztaty.

[eng] codekata.pragprog.com Zadania, analizy, rozwiązania, omówienia problemów algorytmicznych. Dla bardziej wtajemniczonych programistów.

[eng] codeproject.com Mało znana, jednak  bardzo potężna strona, setki artykułów, kodów, przykładów, PoC z programowania, grafiki, systemów operacyjnych…

[eng] rubyquiz.com A teraz coś, z czym czekałem od początku, zadania dla Rubinowców. Quizy zawierają opisy, pytania, analizy, po kilka rozwiązań do zadania wykonane przez różnych programistów, można dosyłać swoje rozwiązania, pobrać paczkę z zadaniami i rozwiązaniami. Wszystko pod kątem języka Ruby.

[eng] ruby.railstutorial.org  Ruby On Rails by example ebook poparty przykładami. Kodujemy, rejestrujemy, logujemy i updatujemy nasz portal. Każdy krok udokumentowany i objaśniony.

[eng] learnyousomeerlang.com Masz dość C++, Javy, PHP, Ruby, czy Pythona? Porób sobie coś w Erlangu, wrażenia… niezapomniane.

[eng] diveintohtml5.info Ci, którzy wierzą w technologie webowe i lubią być opieprzani przez użytkowników i pracować bliżej nich w przyszłości, możecie zanurkować w HTML5

[eng] mywiki.wooledge.org Na tej stronie przeczytasz i nauczysz się najbardziej niezbędnych poleceń basha

[eng] tldp.org A Ty co umiesz zaprogramować w bashu? Zaawansowane programowanie, z którym możesz się porównać i poniżyć jest tu.

ls -cthulhu

[eng] programmingbydoing.com Portal stworzony przez redditora, zawiera spis zadań, z jakimi spotkał się w czasie studiów, zebrał je, udokumentował i podał przykłady. Ucz się programując. Zadania chyba na każdy temat, który programista musi znać. GUI, I/O, metody, algorytmika, OO, grafika, bazy danych, trochę pracy nad kodem źródłowym.

[eng] basicprogrammingexercises.blogspot.co.uk Podobne do powyższego, zdania są też pogrupowane po kilka w jednym poście. Mają za zadanie wprowadzić osobę do programowania i myślenia analitycznego. Dobre jako pierwsze zadania z programowania. Gdy wiesz już, jak napisać tablice i pętle.

[pl] pl.spoj.pl Zadania algorytmiczne podzielone na trzy poziomy trudności.

[eng] projecteuler.net  Zadania z matematyki, logiki i grafy do zaprogramowania.

 

nerding