Pierwsze formalności w Aberystwyth

Jak w każdym nowym miejscu zamieszkania, na początku trzeba będzie zmierzyć się z biurokracją. Nie jest to jednak taka biurokracja, jaką spotyka się w Polsce. Gdy wiesz, co robić, to wszystkie poniższe sprawy załatwisz w kilka godzin.

 

Karta uniwersytecka. Jeśli chcesz ją odebrać w pierwsze dni, to nastaw się na czekanie w 10 minutowej kolejce. Musisz udać się do biblioteki Hugh Owen, gdzie w recepcji po podaniu imienia i nazwiska dostaniesz swoją kartę, na której jest Twoje zdjęcie, imię, nazwisko, numer studenta. Jest to karta NFC i będziesz potrzebować jej, aby użyć drukarki lub wejść do lounge czy zapłacić na stołówce uczelnianej.

Nie ma czegoś takiego jak papierowy indeks. Wszystko to jest on-line w Twoim profilu studenta. Jeśli potrzebujesz podać informacje z Twojego profilu, wystarczy podać swój UID (jednocześnie adres e-mail) albo pójść z tą kartą do odpowiedniego biura. Jeśli zgubisz tą kartę, na miejscu w 15 minut wydrukują Ci nową.

 

Musisz założyć konto w banku. Jego posiadanie i przeprowadzanie transakcji bankowych jest darmowe dla studentów, więc warto swoje konto założyć z takim statusem. Najpierw udaj się do Student Welcome Center, gdzie musisz poprosić o wydanie dokumentu potwierdzającego, że jesteś studentem, różne banki mają inne formularze, więc zostaniesz zapytany, gdzie zamierzasz założyć konto. Następnie czekasz na ten dokument, a gdy go już dostaniesz, idziesz do banku i dostajesz termin na indywidualne spotkanie (możesz iść założyć tam konto ze znajomym), by założyć konto. Na swoje spotkanie czekałem do następnego popołudnia. Osoba, która umawia Cię na spotkanie, powie Ci, jakie dokumenty musisz przynieść. Przeważnie jest to karta uniwersytecka i dowód osobisty, i… to wszystko. Spotkanie, na którym byłem ze znajomą, trwało chyba 15 minut. W ciągu 3 dni dostałem kartę i PIN.

Jeśli na pierwszym roku mieszkasz na kampusie (mieszkania uczelniane), to konto w banku musisz mieć przed ~20 października, by dokonać pierwszej wpłaty za czynsz. Dobrze jest też wypełnić formularz DirectDebit, który dostaniesz od uczelni i który pozwoli uczelni pobierać co miesiąc pieniądze za czynsz. Te same dane, co przy otwieraniu konta musisz podać na studentrecord, by otrzymać stypendium.

 

Od wykładowców w czasie wykładów wprowadzających dostaniesz formularz rejestracyjny do kliniki medycznej. Musisz w wyznaczonym czasie go wypełnić i odnieść do recesji CS. Musisz tam podać informacje o alergiach, szczepieniach (w UK są inne szczepienia i w innych terminach). W tym formularzu wybierasz też klinikę, do której chcesz się zapisać. Church Surgery jest chyba najlepiej ulokowana, obok wszystkich linii autobusowych, w centrum miasta. Jest w niej też (chyba) najwięcej przyjmujących lekarzy, mimo to w kolejce można spędzić nawet 40 minut…

 

W pierwszym lub drugim tygodniu musisz jeszcze potwierdzić listę modułów, o określonej godzinie w określonym miejscu musisz przyjść z wypełnionym formularzem, w którym znajduje się numer modułu, Twój podpis i numer studenta. Jak już potwierdzisz swoją listę modułów na papierze, musisz zalogować się na studentrecord i tam potwierdzić ją on-line.

 

 

To chyba tyle z biurokratycznych spraw, które musisz załatwić… Więcej w każdym razie sobie nie przypominam.