which every user should have to improve their privacy, security, save RAM and CPU

 

Also check out configuration guide for µBlock.

In this post gathered some information about several attacks that can be used to track, identity web-browser users in many ways. I will show you here how to protect yourself from those attacks. Information given here should be useful for many communities, for people who hate ads online, who don’t want to be tracked online and also, for Tor users. I should warn you now that the points listed below are used by me and the list was compiled to improve privacy and anonymity without braking most of web2.0 features.

 

1. Let’s start with the most basic privacy settings in Firefox. First, go to Privacy settings (you can do it on many ways, on Linux, go Edit -> Preferences, or universal way just type “about:preferences” in address bar and select “Privacy”). There was much talk about the new Firefox option to disable third party cookies and a lot of people don’t like that feature because they can’t now earn money tracking you. So, tell sites, that you don’t want to be tracked and never accept third-party cookies. Other options are optional for now.

firefox privacy settingsContinue reading

Ostatnio wzrosło zainteresowanie otwartymi mapami, więc warto, albo trzeba, powiedzieć o aplikacji (głównie) do nawigacji na system Android.

OsmAnd jest niesamowicie rozbudowana i trudno mi z pamięci wymienić wszystkie jej funkcje, ale do najważniejszych należą:

  • nawigacja z podziałem na samochód, rower, spacer (ostrzeżenia o fotoradarach, przekroczeniu prędkości)
  • nagrywanie śladu GPS (+ jego analiza)
  • zaznaczanie na mapie ulubionych miejsc (z podziałem na kategorie)
  • zapisywanie map offline
  • wyszukiwanie punktu po adresie lub nazwie
  • edycja OSM i zgłaszanie błędów w trybie offline
  • bardzo rozbudowane funkcje nawigacyjne, mam tu na myśli… jest ich tyle, że po ponad roku użytkowania nadal odkrywam nowe

OsmAnd jest aplikacją w 100% otwartoźródłową na licencji GPLv3, ale jak to bywa w projektach OS (opensource) musi przynosić jakieś zyski, dlatego autor w Google Play wystawił ją nie raz a kilka razy. Wersja darmowa w GP jest uboga, posiada limit pobranych map, kategorii, mniej funkcjonalności z poziomu UI, i nawet limit na aktualizacje map. Druga wersja to płatna OsmAnd+, ale jest też trzecia opcja, żeby bez kombinowania zdobyć wersję plus za darmo.

Po pierwsze, należy pobrać F-Droid (alternatywa dla Google Play), którą trzeba pobrać ręcznie i zainstalować plik .apk.

F-Droid działa jak linuxowe repozytorium paczek, developerzy aktualizują za nas paczki, serwer je buduje i są gotowe do instalacji/aktualizacji. Wystarczy otworzyć F-Droida, który jest bardzo prosty w obsłudze i można wybierać w aplikacjach do pobrania. Wszystkie aplikacje są darmowe do pobrania i użytkowania. Co więcej, wszystkie są otwartoźródłowe, a to ważne, jeśli troszczysz się o swoje bezpieczeństwo i prywatność.

ekran menuekran fdroid

Continue reading