Wybierz swój kurs

Na początku muszę wyjaśnić parę zagadnień, które mogą wydawać się niejasne.

Kierunek studiów to course, jest ich wiele na jednym wydziale – departament.

Kierunki różnią się od siebie, czasami bardzo mocno, jak inżynieria oprogramowania, programowanie gier czy robotyka. Większość podobieństw kończy się na pierwszym roku, gdy mamy jeszcze wspólne moduły (core modules).

 

To, czego się uczysz na studiach, zależne jest od trzech rzeczy:

1. Najważniejszą jest kierunek studiów. Każdy kierunek ma swoje “core modules – musisz je studiować. Przykładem będzie kierunek OpenSource Computing. Moduły na pierwszym roku studiów na tym kierunku to:

CS12130 Concepts In Programming
lub
CS12230 Introduction To Programming
CS10110 Introduction To Computer Hardware, Operating Systems And Unix Tools
CS10410 The Mathematics Driving License For Computer Science
CS12420 Software Development
CS15020 Web Development Tools
CS15210 An Introduction To Communications And Telematics

Na czym polega “lub“, zależnie od tego, jakie się ma doświadczenie w programowaniu, wybiera się moduł CS121(większe doświadczenie) lub CS122(mniejsze). Osoby z większym doświadczeniem będą miały dwa assignmenty zajmujące mniej czasu, jeden z Javy drugi z Haskella. Osoby mniej doświadczone dostaną jeden większy assignment tylko z Javy. Podobny “trick” można zrobić z matematyką. Specyfiką studiów informatycznych w UK jest to, że każdy absolwent musi mieć zdany moduł rozszerzonej matematyki. Dlatego uczelnia pozwala zamiast CS104 wybrać CS105, a CS104 zupełnie pominąć, co zalecane jest dla osób z rozszerzoną maturą z matematyki, aby nie traciły czasu na drugim roku.

 

System modułów nie jest skomplikowany. Ostatnie dwie cyfry numeru moduły oznaczają jego wagę. Suma wag na dany semestr ma wynosić 60, a dla Business + CompSci 80. Są moduły, które są nauczane przez dwa semestry, wtedy waga modułu jest sumowana tam, gdzie jest największy projekt z niego. Zazwyczaj jest to drugi semestr.

 

2. Drugą najważniejszą rzeczą jest to, co sam sobie wybierzesz. Chyba na żadnym kierunku suma punktow za “core modules” nie daje 60, więc zostaje kilkanaście punktów do rozdania. Oznacza to, że musisz dobrać sobie moduły z dostępnej listy (uwaga! niektóre są po walijsku), które zaokrąglą sumę Twoich punktów do 60.

Wybór modułów warto skonsultować z właściwym koordynatorem, bo może się zdarzyć, że wybór na ten rok nie pozwoli Ci studiować czegoś znacznie ciekawszego w przyszłym roku.

To jest trzecia najważniejsza rzecz.

Każdy moduł ma swoje wymogi. Jeśli nie studiowałeś modułu A, nie będziesz mógł wybrać modułu B, który jako wymóg ma A. Uznaje się, że nie masz podstaw, by móc się tego uczyć. Przykład:


CS35810
Further Issues In System And Network Services Administration

Tego modułu, nie mogą wybrać osoby, które wcześniej nie studiowały CS25110 lub CS35910.

Tak samo zdarza się, że nie możesz na jednym roku studiować dwóch podobnych modułów, jak np. podstaw matematyki i rozszerzonej matematyki.

 

Wybierając moduły na drugim roku, musisz wiedzieć, czego i z kim chcesz się uczyć na ostatnim roku. Dla mnie miało to znaczenie już na pierwszym roku, kiedy zamiast baz danych, wybrałem fizykę, po to, żebym na ostatnim roku mógł wybrać technologie kwantowe, a bazy danych i tak muszę studiować na drugim roku jako core module.

 

Bardzo fajne jest to, że moduły można wybierać sobie z całej listy, o ile tylko spełnia się jego wymagania. Dobra rzecz dla osób, które miały dużo zajęć na pierwszym i drugim roku, na trzecim mogą sobie trochę odpuścić i wybrać coś lekkiego z pierwszego roku.

 

Następną ważną rzeczą są kierunki mieszane. Muszę ostrzec, że trzeba je wybierać z głową. Obecnie zmniejszono ich ilość, bo dużo osób wybrało CompSci & Law. Studenci na 3 roku nie potrafią programować, zarządzać zespołem, nie mają podstaw SE ani kilku modułów, które mają swoje zależności w poprzednich latach. Nie mogą na ostatnim roku wziąć nic ciekawego, bo w poprzednich latach dokonali złego wyboru.

Na kierunkach mieszanych trzeba mieć więcej punktów z modułów, jest to przeważnie 80 lub 100 punktów na semestr.

 

W następnym poście opiszę, czym dokładnie są wagi modułów oraz jak wygląda plan zajęć studentów.

 

Leave a Reply