Darmowe kursy online

Kliknij w ten link, jeśli szukasz większej ilości zbiorów IT do nauki online.

Przygotowałem małą listę dostępnych on-line kursów do nauki, samodoskonalenia, z różnych dziedzin, na wielu poziomach. Oczywiście, nie znalazłem wszystkich dostępnych w sieci ani nie wymieniłem wszystkich najpopularniejszych; zawarłem tutaj listę tych, które wg mnie są najciekawsze. Wiele z nich jest dostępnych tylko w języku angielskim, niektóre w kilku językach, ale co to za problem? Znajdziecie tam kilkanaście kursów językowych ;)

Jeśli macie swoje propozycje, wrzucajcie je w komentarzach!

Kursy wielotematyczne

HowStuffWorks[eng] strona, na której dowiesz się, jak wiele rzeczy działa, jak są tworzone, jakie prawa rządzą pieniędzmi, technologią, futurologią oraz dziesiątkami różnych dziedzin nauki. Znajdziesz tutaj też rozwijające quizy i gry dotyczące każdego z tematów.

OpenCulture – [eng] jak będzie wyglądał świat, gdy otwarta kultura przejmie nad nim kontrolę? Setki darmowych kursów, certyfikatów, książek, filmów, audio-booków, nauka języków, a wszystko posortowane w dziesiątkach kategorii.

Livemocha – [eng] portal podobny do OC, również open-source. Strona pozwala na naukę języków od osób posługujących się danym językiem jako ojczystym. Niektóre kursy są darmowe, inne platne z góry.

Quizlet – portal do szybkiej nauki słownictwa w wielu językach. Słownictwo można wybierać tematycznie lub wg działów, jest możliwość odsłuchania wymowy. Quizlet ma też gry, w których trzeba przypisać dane słowo do definicji.

DW.de – [pl] nie wiem, przez kogo stworzona ani z jakiej idei czerpie. Na tej stronie znajdziecie kurs języka niemieckiego – ten kurs, jako jeden z nielicznych, jest podzielony aż na 6 poziomów trudności.

coursera – [eng] kilkadziesiąt kursów z wielu dziedzin. Strona, na której możesz zdobyć certyfikat ukończenia kursu danej uczelni.

ALISON –  [eng] darmowe kursy on-line, powinny zakończyć się zdobyciem certyfikatu z danej dziedziny. Niestety, kursów jest tylko 10, jednak dotyczą one najbardziej popularnych dziedzin.

Zespół otwartych uniwersytetów Australii – [eng] strona, na której uczysz się na zasadach i poziomie uczelni odległego kontynentu.

Prosty, szybki kurs pisania bezwzrokowego. [pl] Strona zasugerowana przez użytkowników wykop.pl

NBPortal – [pl] dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekonomii, bankowości, przedsiębiorczości, zarządzania finansami. Po ukończeniu kursu otrzymuje się certyfikat. Strona zasugerowana przez użytkowników wykop.pl

Kursy IT

udacity – [eng] Wydział informatyczny otwiera się na sieć? Kursy informatyczne na poziomie studiów. Kilkanaście kierunków, ciekawe rozmowy, dużo nieksiążkowych uwag na omawiane tematy.

edX – [eng] kilka uniwersytetów zrzuciło się na ten projekt, powstało wiele ciekawych kursów dla studentów i pasjonatów.

kryptografia – [pl] obszerna ilość materiałów o tematyce kryptografii. Więcej? Spójrz w spis treści!

Wstęp do SQLite3 – [eng] ta strona to bardziej artykuł niż kurs, jednak warta polecenia, bo zawiera wszystkie podstawowe informacje, jakich potrzebujesz, by zacząć przygodę z bazami danych przy SQLite3.

Oficjalna, darmowa książka o systemie GIT. [eng]

A teraz trochę kursów C++:

Paczka kursów Javy:

codecademy – interaktywna nauka programowania w kilku językach skryptowych.

Code School – [eng] nauka programowania, składania kodu w całość; przeznaczone do nauki technologii webowych. Niektóre płatne, niektóre darmowe.

Nauka o sieciach, standardy, organizacje, techniki, metody łączenia; [eng] 32 rozdziały, każdy z nich można zakończyć testem wiedzy.

AISandbox – [eng] doskonal swoje umiejętności z dziedziny programowania i AI przy pomocy tej strony! Wejdź, a dowiesz się więcej!

VirtualStudy – kursy online nastawione pod kątem oprogramowania platformy MS Windows, publikacje on-line w Silverlight; termin publikacji można połączyć ze swoim kalendarzem na koncie Google. Jest możliwość odsłuchania po polsku i angielsku. Strona zasugerowana przez użytkowników wykop.pl

Virtual Academy – [eng] oficjalny kanał do nauki zarządzania pakietami produkcji MS. Kursy mają swoje rankingi, sugerujące, by uczyć się więcej i pilniej, aby prześcignąć rywali ;) Strona zasugerowana przez użytkowników wykop.pl

TNB – wrzucam to do IT pomimo, że są też inne kursy. Strona gdzie znajdziesz wideo-tutoriale o wielu językach programowania, kilku innych działach jak algebra, fizyka, chemia, widzę też trochę o grafice komputerowej, sieciach… zaleta: poradniki do wielu języków programowania. Większy zakres niż w stronach powyżej.

Leave a Reply