Plan zajęć

W następnym poście opiszę, czym dokładnie są wagi modułów oraz jak wygląda plan zajęć studentów.

Jak pisałem w poprzednim poście, moduły najczęściej identyfikujemy pierwszymi pięcioma znakami, a ostatnie dwie cyfry to waga modułu. Waga każdego modułu przekłada się na jego liczbę godzin w ciągu tygodnia, ilość praktyk i projektów. Ta ostatnia liczba w ID modułu, to ilość dziesiątek godzin, które student powinien przepracować, żeby zdać z danego modułu.

Jeśli moduł kończy się liczbą 10, oznacza to, że powinieneś 100 godzin przeznaczyć na ten moduł. W liczbę godzin wliczony jest czas, który należy poświęcić na:

  • wykłady
  • projekty indywidualne i/lub grupowe
  • przygotowanie się do projektów
  • przygotowanie się do egzaminów

Ta liczba godzin została oszacowana na podstawie poprzednich roczników.  Załóżmy teraz, że moduł na przeznaczone 200h.

Jak widać pod linkiem:

Practical – Up to 11 x 2hr practicals
Lecture – Up to 30 lectures
Semester Exam- 2 Hours
Semester Assessment – In class test
Semester Assessment – Up to 5 mini assignments
Semester Assessment – 1 practical programming assignments

Podliczając godziny:

22+30+2+1+60 = 115

pamiętam, że ostatni assignment miał przewidzaine 60h, więc dodałem tą liczbę powyżej.

 

Zdarza się bardzo często, że jedna osoba potrzebuje na dany projekt 5h, natomiast ktoś inny nie zdąży go ukończyć w 40 godzin, jeszcze ktoś inny posiedzi 60h i doszlifuje rozwiązanie do perfekcji.

 

Jak pisałem w poprzednim poście to, czego się uczysz, zależy od kierunku oraz od tego, jakie moduły sobie dobierzesz. Dodam, że nie ma tu takich sytuacji, jak w Polsce, gdzie jest kolejka, by zapisać się na jakiś moduł czy ograniczona ilość osób, które mogą go studiować. Nie wiem, czy mamy tutaj w ogóle jakikolwiek odpowiednik dziekanatu. Wiem, że np. w dziekanacie na polskiej uczelni można złożyć podanie o stypendium… w UK uczelnie mają swoje systemy, które automatycznie co jakiś czas sprawdzają, kto się ubiega o stypendium.

 

Takie kolejki jak te na filmie poniżej

mogą mieć jedynie wykładowcy na swoich skrzynkach e-mail. Nie spotkałem się też z sytuacją, żeby student czekał na uczelni w kolejce dłużej niż 5 minut.

 

Przy wybieraniu modułów dostaniesz kartkę z wykazem zajęć w poszczególnych dniach i godzinach. Może być to pomocne przy wyborze modułów. Pewnie będzie tak w przypadku, gdy musisz też pracować i chcesz mieć w tygodniu dzień lub dwa wolne od zajęć. Jeśli Ci na nich nie zależy, wybierz moduły, które najbardziej Cię interesują. Twój plan  będzie wtedy dość chaotyczny…

Mój plan na II semestrze I roku wyglądał tak:

Niektóre z przedmiotów są bardzo “luźne” na CompSci (głównie te nazwane Seminar), ale na innym wydziale mogą być one bardzo ważne i poważne.  Te czwartkowe to zajęcia praktyczne. Sporą zaletą było to, że można na nie przyjść, oddać zadanie zrobione na swoim laptopie/dysku zdalnym i wrócić do domu albo iść na stołówkę. Zadania były dostępne na tydzień przed zajęciami, a oddać można je było w ciągu 3 tygodni.

 

Rozkład moich modułów na  II semestrze II roku wygląda tak:

Niby fajnie, gdyby nie to, że żaden dzień nie jest wolny, co okazuje się sporą przeszkodą w znalezieniu pracy. No i wstawanie w tygodniu na 9 lub 10 w nocy jest straszne… Wykłady mogłyby się zaczynać od 13stej jak w poprzednim roku… Pierwszy rok był taki fajny <3

 

Czasami wykłady mogą zostać odwołane, w 99% przypadków uczelnia informuje o tym e-mailem min. dzień wcześniej. W powyższym planie w poniedziałek jedna godzina CS211 jest dodatkowa na wypadek, gdyby pod koniec semestru nie został zrealizowany cały materiał. Do przerwy wielkanocnej skorzystaliśmy z niej tylko raz.

Leave a Reply