In my spare time I develop applications on Android. I also “maintain” F-Droid repository for some of my public projects. I wanted to automatically publish each build after:

  1. Compilation passed
  2. Test on a connected device passed
  3. Signed build completed

So I made a simple setup with help of GitLabCI and own F-Droid repository. This post does not describe how to configure F-Droid repository or configuration of GItLabCI-runner, because official documentation is much better than I could write it. This post just describes how I use both services to automate boring deployment.

GtiLabCI is run on your own hardware, so it can have access to your files, configuration etc. It’s an advantage over Travis, as you can run any custom command, like testing on connected device or on pre-configured emulator, connected to remote hosts where CI slave is on a trusted machine.

Continue reading

Ostatnio wzrosło zainteresowanie otwartymi mapami, więc warto, albo trzeba, powiedzieć o aplikacji (głównie) do nawigacji na system Android.

OsmAnd jest niesamowicie rozbudowana i trudno mi z pamięci wymienić wszystkie jej funkcje, ale do najważniejszych należą:

  • nawigacja z podziałem na samochód, rower, spacer (ostrzeżenia o fotoradarach, przekroczeniu prędkości)
  • nagrywanie śladu GPS (+ jego analiza)
  • zaznaczanie na mapie ulubionych miejsc (z podziałem na kategorie)
  • zapisywanie map offline
  • wyszukiwanie punktu po adresie lub nazwie
  • edycja OSM i zgłaszanie błędów w trybie offline
  • bardzo rozbudowane funkcje nawigacyjne, mam tu na myśli… jest ich tyle, że po ponad roku użytkowania nadal odkrywam nowe

OsmAnd jest aplikacją w 100% otwartoźródłową na licencji GPLv3, ale jak to bywa w projektach OS (opensource) musi przynosić jakieś zyski, dlatego autor w Google Play wystawił ją nie raz a kilka razy. Wersja darmowa w GP jest uboga, posiada limit pobranych map, kategorii, mniej funkcjonalności z poziomu UI, i nawet limit na aktualizacje map. Druga wersja to płatna OsmAnd+, ale jest też trzecia opcja, żeby bez kombinowania zdobyć wersję plus za darmo.

Po pierwsze, należy pobrać F-Droid (alternatywa dla Google Play), którą trzeba pobrać ręcznie i zainstalować plik .apk.

F-Droid działa jak linuxowe repozytorium paczek, developerzy aktualizują za nas paczki, serwer je buduje i są gotowe do instalacji/aktualizacji. Wystarczy otworzyć F-Droida, który jest bardzo prosty w obsłudze i można wybierać w aplikacjach do pobrania. Wszystkie aplikacje są darmowe do pobrania i użytkowania. Co więcej, wszystkie są otwartoźródłowe, a to ważne, jeśli troszczysz się o swoje bezpieczeństwo i prywatność.

ekran menuekran fdroid

Continue reading