BitSync – dropbox w torrentach – to działa!

W epoce, kiedy na każdym kroku jesteśmy ciągle inwigilowani, każdy operator chce wiedzieć, co robią jego klienci (użytkownicy), gdy Twoje dokumenty są czytane, zdjęcia skanowane, twarze porównywane, by powiązać ze sobą dane osoby i w ogóle… Można się jednak przed tym skutecznie bronić. Swoje wiadomości możesz w łatwy sposób szyfrować. Możesz też szyfrować swoje dyski, wybierać serwisy, które oferują lepszą prywatność, zablokować możesz też skrypty wykonywane w przeglądarce, które zabierają Ci prywatność.

Ten wpis przedstawia, jak możesz w łatwy sposób synchronizować swoje dane pomiędzy urządzeniami. Metoda jest dostępna na Windows, Linux, Android, Mac OS X, BSD, ARM i będzie na iOS, więc każdy ma, co potrzebuje. Aplikacja do synchronizacji pomiędzy urządzeniami nazywa się BitSync. Bazuje na protokole BitTorrent, obecnie jest w fazie testów, a w maju przesłano już ponad petabajt danych!

Instalacja i użycie aplikacji jest bardzo proste, jednak pokażę, jak to zrobić na Linux, Windows oraz Android…

1. Instalacja

1.1. Android

Kliknij przycisk “Instaluj”

1.2. Windows

Kliknij przycisk “Download

Po zakończonej instalacji, instalator przeprowadzi Cię jeszcze przez krótki poradnik obsługi BitSynca:

bitsync7 bitsync9 bitsync8

1.3. Linux

Również wystarczy tylko pobierać klienta

Pobrany plik uruchom podwójnym kliknięciem

2. Synchronizacja

Wymiana plików polega na przesłaniu do drugiego klienta hashu, wygenerowanego przez pierwotny serwer lub zeskanowanie kodu QR telefonem. Serwerem może być dowolny klient BitSynca.

2.1. Serwer na Linux

Ustawienie serwera jest banalnie proste, pobrany plik tylko uruchamiasz. Serwer uruchamia się w tle, aby podzielić się plikiem wchodzisz na adres localhost:8888/gui, gdzie widoczny jest panel, w którym wybierasz folder, którym chcesz się podzielić.

btsync1

Wybierasz folder, klikasz przycisk “Generate” i “Add” i Twój folder jest już gotowy do synchronizacji.

btsync2

Wybierz teraz na danym folderze przycisk “Share/QR”, aby pobrać z niego kod, który posłuży Ci do przesyłania danych. Kod ten musisz wpisać/wkleić/zeskanować na urządzeniu, na które chcesz przesłać swoje pliki. I tutaj uwaga. Są dwa rodzaje kodów: tylko do odczytu (Read-only), który pozwoli klientowi tylko odebrać plik oraz pełen dostęp (Full-access), który będzie działał jak dropbox, czyli klient może edytować i dodawać pliki, a zmiany zostaną wtedy zsynchronizowane pomiędzy komputerami dzielącymi folder.

Jeśli chcesz pobrać pliki dla testu, możesz użyć poniższego adresu i kodu QR (do zeskanowania na urządzeniu przenośnym), w dzielonym folderze znajdują się screenshoty pokazane w tym artykule.

B7LGF5FGN7X75ZBXWH4RRTTGPQ6B6SR6U

bitsync3
Gdy połączysz się z moim komputerem, by pobrać pliki, w moim panelu widoczna będzie linijka z informacjami o nazwie Twojego urządzenia, dacie połączenia oraz transferze danych.

btsync4

A po zeskanowaniu na telefonie, by zaakceptować, zeskanowany QR jest taki:

Screenshot_2013-07-25-19-08-14

Wybranie przycisku Finish spowoduje pobranie plików.

Niestety wadą androidowej aplikacji jest mała ilość konfiguracji. Jednak do back-upów i dzielenia się plikami wystarczy:Screenshot_2013-07-25-20-54-36

 

Obsługa aplikacji na Windows jest bardzo podobna do tej na Linux, jednak na systemach Windows pliki pobieramy przez graficznego managera, a nie panel w przeglądarce. Ponownie kilka screenshotów, by pokazać, jak wygląda aplikacja i porównać wygląd:

bitsync10 bitsync12 bitsync11

 

Jeśli chcesz odebrać pliki ode mnie, przy włączeniu BitSync wybierz “I have a secret key” i wpisz podany niżej:

B7LGF5FGN7X75ZBXWH4RRTTGPQ6B6SR6U

a jako ścieżkę wybierz folder, gdzie chcesz pobrać dane.

Jeśli chcesz sprawdzić działanie telefonem lub tabletem, wybierz w zakładce “SYNC” opcję “Receive files” automatycznie włączy się kamera, ustaw telefon tak, aby przez moment był w niej widoczny poniższy obrazek (tp tak, jakby robić mu zdjęcie):

bitsync3

Następnie wciśnij “Finish”, a pliki zaczną się pobierać. Folder jest tak ustawiony, że możecie z niego tylko pobierać.

Dla testów poprosiłem znajomą, by u siebie na Windowsie sprawdziła działanie BitSynca:

bitsync13